Magnum,Miko MAGNUM Glace Bâtonnet Amande 8x110ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1026kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1026kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 61.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.3% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Magnum Batonnet Glace Amande X3 330ml (Similarity score: 0.00)
- Magnum Almond (Similarity score: 0.00)
- Picard Bûche 3 Chocolats (Similarity score: 6.49)
- Häagen Dazs Summer Berries & Cream Ice Cream (Similarity score: 6.51)
- Miko,unilever,magnum Magnum Amande (Similarity score: 7.07)
- Häagen Dazs Helado Crema De Fresa Con Trocitos De Fresa (Similarity score: 7.10)
- Mint Confetti Organic Ice Cream With Dark Chocolate Flecks, Mint Confetti (Similarity score: 7.48)
- Maltesers Teasers Ice Cream (Similarity score: 7.65)
- Thiriet Batonnets Vanille Gousse Bourbon (Similarity score: 9.73)
- Cora Creme Brûlée (Similarity score: 10.77)
- Carte D’or,unilever Carte D'or Inspiration Buche Glacée Trois Chocolats 8 Parts 750ml (Similarity score: 10.94)
- Carrefour Préparation Pour Crème Brûlée (Similarity score: 11.90)
- Emmi,beleaf Tiramisu (Similarity score: 11.98)
- Beleaf (Similarity score: 11.98)
- Magnum Magnum Glace Batonnet Chocolat Blanc Amande 6x110ml (Similarity score: 12.12)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Butterfat
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Emulsifier
- Stabiliser
- Modified Starch
- Skimmed Milk Powder
- Colour
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Sugar
- Natural Flavouring
- Flavouring
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Cocoa Butter
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Paste
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
- Coconut Oil
- Glucose Fructose Syrup
- Whole Milk Powder
- Butterfat
- Emulsifier
- Stabiliser
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Flavouring
- Colour
- Cocoa Paste
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Cocoa Butter
- Lactose And Milk Proteins
- Almond
- Coconut Oil
- Skimmed Milk Powder
- Glucose Syrup
- Butterfat
- Glucose Fructose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Cocoa Paste
- Emulsifier
- Stabiliser
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Flavouring
- Colour
- Lactose And Milk Proteins
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Cocoa Butter
- Whole Milk Powder
- Lactose And Milk Proteins
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Butterfat
- Emulsifier
- Cocoa Butter
- Stabiliser
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Flavouring
- Colour
- Whole Milk Powder
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)