Organic Classic Hazelnut Spread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 35.714285714285715% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.7% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Victoria Casino Black (Similarity score: 13.54)
- Prix Mini Burgers (Similarity score: 13.92)
- Coconut Ice Cream (Similarity score: 22.69)
- Hawesta Bratheringe (Similarity score: 23.56)
- Canavere, Riz Long Grain Incollable, Les 4 Sachets De (Similarity score: 24.12)
- Candia Twist (Similarity score: 25.00)
- Les Entrées De La Mer (Similarity score: 25.04)
- Titapuy (Similarity score: 25.16)
- Dr Oetker Ristorante Pizza Pollo (Similarity score: 25.64)
- Carrefour Hamburguesa Jamón Y Cebolla (Similarity score: 25.90)
- Auchan Croques Rosti (Similarity score: 27.18)
- Bio Sonne Bio Milchreis (Similarity score: 27.21)
- Carrefour Hamburguesa Barbacoa (Similarity score: 27.25)
- Merguez (Similarity score: 27.86)
- Natural Crunchy Unsalted Peanut Butter (Similarity score: 28.08)