Coconut ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 45% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- M&m's White Chocolate (Similarity score: 15.47)
- Movenpick Strawberry (Similarity score: 18.65)
- Prix Mini Burgers (Similarity score: 20.66)
- Organic Classic Hazelnut Spread (Similarity score: 22.69)
- Terre Adélice Sorbet Au Chocolat Noir (Similarity score: 23.70)
- Cactus Crème Glacée Pistache (Similarity score: 26.55)
- Terre Bleues Creme Glacee Au Chocolat Terres Bleues (Similarity score: 26.95)
- El Sembrador Whole Sweet Plantains (Similarity score: 27.01)
- Kit Kat Kit Kat (Similarity score: 27.12)
- Nestlé Kit Kat Chunky (Similarity score: 27.65)
- Mars,mars Chocolat M &m's Mint M &m's À La Menthe Et Chocolat Noir (Similarity score: 27.82)
- M&m's Milk Chocolate Candies (Similarity score: 28.46)
- Santa Clara Yogurt Fresa (Similarity score: 29.17)
- Victoria Casino Black (Similarity score: 30.17)
- La Laitière,nestlé Velours De Crème Caramel (Similarity score: 30.40)