Wilkin sons ltd,Tiptree,Wilkin & Sons Ltd.,Wilkin & Sons Medium cut orange & ginger marmalade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 65g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wilkin & Sons Extra Jam, Strawberry (Similarity score: 1.41)
- Real Bio Realbio Ahornsirup (Similarity score: 1.41)
- สไตร์กิ้ง สไตร์กิ้ง ป๊อปปิ้ง แคนดี้ วอเตอร์เมล่อนเฟลเวอร์ (Similarity score: 2.40)
- Mackays Three Fruit Marmelade (Similarity score: 2.44)
- Mackays Mackays Orange Marmalade With Champagne (Similarity score: 2.47)
- Organic Maple Syrup (Similarity score: 5.83)
- 47 North Organic Maple Syrup (Similarity score: 5.83)
- Yummy Dino (Similarity score: 6.46)
- Sanford Foods Inc Premium Quality Jam (Similarity score: 7.07)
- Fortnum & Mason Confiture D'oranges Sir Nigel's (Similarity score: 7.14)
- Greengage Conserve (Similarity score: 7.21)
- Tiptree, Wilkin & Sons Ltd Sons Ltd Tiptree Orange & Tangerine Marmalade Fine Cut Peel (Similarity score: 7.62)
- Pure Maple Syrup (Similarity score: 9.90)
- Classic Foods Of America,classicisme Foot Of Américain Pure Maple Syrup Canada N•1 Medium (Similarity score: 9.90)
- Rapunzel Sirop D'érable (Similarity score: 10.00)
Ingredients List
- Sugar
- Bitter Orange
- Ginger
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)