Organic penna pasta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fideos Paca (Similarity score: 7.71)
- Nuco Organic & Fair Trade Vinegar With Coconut Syrup (Similarity score: 11.28)
- Yellow Corn Tortilla, Yellow Corn (Similarity score: 11.71)
- Hamlet Fondant À Rouler Vert (Similarity score: 17.26)
- Golden Lily Dried Chrysanthemum (Similarity score: 17.41)
- Asda Egg Noodles (Similarity score: 17.95)
- Cloetta (Similarity score: 19.01)
- Klene,perfetti Van Melle Ademin Suikervrij Test With Product Name Nl (Similarity score: 19.07)
- Kind Breakfast Probiotics Orange Cranberry Bars (Similarity score: 19.33)
- Deutschesee Lachs Filets (Similarity score: 22.61)
- Läkerol, Sperlari Läkerol Sugarfree Pastilles (Similarity score: 23.69)
- Southgate Red Beans & Rice With Onions & Bell (Similarity score: 24.12)
- Esi Propolaid (Similarity score: 24.37)
- Fromage Frais X 4 0 % Mg (Similarity score: 26.12)
- Auchan Pavés De Saumon Surgelés 2 X 125 G (Similarity score: 27.25)
Ingredients List
- Semolina
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)