Asda Egg noodles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.8g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 6.1224489795918355% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 6.1% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Golden Lily Dried Chrysanthemum (Similarity score: 9.02)
- Esi Propolaid (Similarity score: 14.96)
- Coop Naturaplan Frites Au Four (Similarity score: 15.05)
- Fromage Frais X 4 0 % Mg (Similarity score: 15.14)
- Velouté De Courgettes (Similarity score: 15.16)
- Fideos Paca (Similarity score: 15.66)
- Eroski Salsa Yogur Especial Ensaladas (Similarity score: 16.90)
- Organic Penna Pasta (Similarity score: 17.95)
- Auchan Salsa Yogur (Similarity score: 18.44)
- Läkerol, Sperlari Läkerol Sugarfree Pastilles (Similarity score: 19.66)
- Deutschesee Lachs Filets (Similarity score: 19.80)
- Hamlet Fondant À Rouler Vert (Similarity score: 20.07)
- Nuco Organic & Fair Trade Vinegar With Coconut Syrup (Similarity score: 20.91)
- Olives Dénoyautées (Similarity score: 22.31)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 22.57)