Organic tofu noodles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 22.35g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22.35g |
| Saturated Fat | 1.76g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 13.601236476043276% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.6% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Salmón De Noruega (Similarity score: 12.69)
- Iglo Pulled Bbq Stripes (Similarity score: 14.74)
- Tricana Tricana Filetes De Sardinha Em Azeite Puro (Similarity score: 16.81)
- Tempeh Five Grain (Similarity score: 18.30)
- Froyas Sashimi Quality Fresh Salmon Loin (Similarity score: 20.90)
- Safa Saumon Fumé (Similarity score: 21.31)
- Markal Son De Blé (Similarity score: 23.08)
- Ravioli Jambon Emmental (Similarity score: 23.50)
- Propeixe Paté Du Thon (Similarity score: 23.58)
- Sardine Huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 24.78)
- City Market Grillattu Broileri (Similarity score: 25.93)
- Zalm Filet Met Huid (Similarity score: 27.82)
- Grafschafter Sonneblumenvollkornbrot (Similarity score: 28.63)
- Auchan Cuisse De Poulet Découpé (Similarity score: 28.98)
- Pane Affettato Integrale (Similarity score: 29.66)
Ingredients List
- Soya Bean
- Water
- E516
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)