Markal Son de blé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.5g |
| Saturated Fat | 0.27g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -2 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 5.9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Zalm Filet Met Huid (Similarity score: 16.57)
- Tricana Tricana Filetes De Sardinha Em Azeite Puro (Similarity score: 17.58)
- La Belle Iloise Nos Toasts Chauds (Similarity score: 19.45)
- Uncle Ben's Riz Long Grain 10 Minutes (Similarity score: 20.31)
- Holyland Shmura Matzo (Similarity score: 20.81)
- Black Kale Uzené Čočkové Stripsy (Similarity score: 21.05)
- Hacendado Salmón De Noruega (Similarity score: 21.61)
- Uncle Bens Riz Long Grain (Similarity score: 22.59)
- Monop'daily Farfalle Au Poulet (Similarity score: 22.63)
- Chao Sua (Similarity score: 22.69)
- Organic Tofu Noodles (Similarity score: 23.08)
- De Bron Gum Drops (Similarity score: 23.26)
- Ebly Ebly (Similarity score: 23.55)
- Monbio Quinoa Cranberries (Similarity score: 23.59)
- Safa Saumon Fumé (Similarity score: 23.74)