Organic tortellini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.04g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.04g |
| Saturated Fat | 3.04g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 58.23754789272031% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.2% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 235mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 235mg |
| Sugars | 0.87g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Valley Fine Foods Company Organic Chicken & Mozzarella Ravioli (Similarity score: 16.31)
- Wrap Itz Wrap Itz, Itam X Icon's!, Flour Wraps (Similarity score: 17.25)
- Crispy Whole Wheat Roti Bread (Similarity score: 19.44)
- Bonneterre Mezzelune Aux Cèpes (Similarity score: 19.46)
- Stamford St Food Company Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 21.37)
- Schar Pain Brioché (Similarity score: 22.12)
- Mozzarella (Similarity score: 22.77)
- Alfredo,migros Mozzarella (Similarity score: 23.92)
- Raley's Tortellini, Cheese (Similarity score: 24.09)
- Tortellini Chicken (Similarity score: 24.48)
- Castellano Mozzarella (Similarity score: 24.57)
- Terre Sapienti,maxi Dì,moro Mozzarella (Similarity score: 24.90)
- Tri Color Mozzarella & Herb Tortelloni (Similarity score: 25.18)
- Auchan Mozzarella Di Buffalo Campant A O P (Similarity score: 26.08)
- Mastroianni Brothers Bakery Kaiser Rolls (Similarity score: 27.83)
Ingredients List
- Pasta
- Salt
- Toasted Wheat Crumbs
- Parmesan
- Emmental
- Canola Oil
- Salt
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Liquid Whole Egg
- Water
- Filling
- Vinegar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)