Wrap-Itz Wrap-itz, itam-x-icon's!, flour wraps
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.98g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.98g |
| Saturated Fat | 2.33g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50.10752688172043% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.1% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Valley Fine Foods Company Organic Chicken & Mozzarella Ravioli (Similarity score: 11.34)
- Organic Tortellini (Similarity score: 17.25)
- Mastroianni Brothers Bakery Kaiser Rolls (Similarity score: 17.56)
- Brick Oven Style Italian Soft Rolls (Similarity score: 20.02)
- Crispy Whole Wheat Roti Bread (Similarity score: 20.71)
- Fresh Apple Pie (Similarity score: 20.80)
- Stamford St Food Company Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 21.60)
- Tri Color Mozzarella & Herb Tortelloni (Similarity score: 23.09)
- Schar Pain Brioché (Similarity score: 23.55)
- Premium Profiterole Appetizers, Mushroom (Similarity score: 24.30)
- Tortellini Chicken (Similarity score: 24.82)
- Lustucru Tagliatelles Au Basilic Aux Oeufs Frais (Similarity score: 24.86)
- Bonneterre Mezzelune Aux Cèpes (Similarity score: 25.74)
- Raley's Tortellini, Cheese (Similarity score: 26.51)
- Chicken Breast 4 Kievs (Similarity score: 26.56)
Ingredients List
- Flour
- Sugar
- E501ii
- Salt
- E282
- E297
- Soy Protein
- E202
- E412
- Enzyme
- E920
- Water
- Shortening
- And Less Of
- Calcium Acid Pyrophosphate
- Natural Plants Sterols
- E471
- Refined Menhaden Fish Oil
- Wheat Gluten
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)