Organic vanilla ice cream with moose tracks fudge-filled cups and famous moose tracks fudge, fudge cup moose tracks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.03g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.03g |
| Saturated Fat | 8.87g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- S'mores Graham Cracker Ice Cream With Milk Chocolate Chips & Marshmallows, S'mores (Similarity score: 12.52)
- Consum Cono (Similarity score: 13.34)
- El Corte Inglés Helado De Vainilla Y Nueces De Macadamia (Similarity score: 13.64)
- Häagen Dazs Hazelnut Crunch (Similarity score: 13.95)
- Apricot Frangipane Tart (Similarity score: 14.65)
- Boncolac Tarte Fruits Rouges Pistaches (Similarity score: 14.92)
- Tarte Citron Meringuee (Similarity score: 15.77)
- Hacendado Helado Sabor Huevo De Chocolate (Similarity score: 16.71)
- Buche Glacée Erhard 6 A 8 Parts (Similarity score: 16.75)
- Picard Bûche Glacée Chocolat (Similarity score: 16.88)
- Pops Tutto Chocolovers (Similarity score: 17.44)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 18.06)
- Vanilla Fudge Cookie (Similarity score: 18.32)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 19.00)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 19.02)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Cane Sugar
- Moose Track Fudge Swirl
- Moose Track Fudge Cups
- Vanilla Extract
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)