El Corte Inglés Helado de vainilla y nueces de macadamia
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 52.77777777777778% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.8% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Buche Glacée Erhard 6 A 8 Parts (Similarity score: 7.51)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 9.63)
- S'mores Graham Cracker Ice Cream With Milk Chocolate Chips & Marshmallows, S'mores (Similarity score: 11.60)
- Haagen Dazs Ice Cream (Similarity score: 12.53)
- Nestlé Buche Tout Chocolat (Similarity score: 13.57)
- Organic Vanilla Ice Cream With Moose Tracks Fudge Filled Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Fudge Cup Moose Tracks (Similarity score: 13.64)
- Macaron Pêche Carrefour Contact (Similarity score: 14.22)
- Apple Pie Super Premium Ice Cream (Similarity score: 14.40)
- Trader Joe's Mochi (Similarity score: 15.35)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Creams (Similarity score: 16.47)
- Brothers International Desserts Inc Classic Bon Bons Ice Cream (Similarity score: 16.47)
- Consum Cono (Similarity score: 16.79)
- Nestlé Extreme Sundae Chocolat (Similarity score: 16.88)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 16.98)
- Welsh Farms Monkey Business Super Premium Ice Cream (Similarity score: 16.99)