Organics, O Organics 21 grains & seeds thin sliced organic bread, 21 grains & seeds
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.71g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 232mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 7.14g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Private Selection, The Kroger Co Private Selection, Sweet Hawaiian (Similarity score: 9.90)
- Country Oven Country Oven, Sweet Hawaiian Bread (Similarity score: 9.90)
- Organic Whole Grain Bread (Similarity score: 19.31)
- Deviled Eggs, Classic Mustard (Similarity score: 24.98)
- Deviled Eggs (Similarity score: 24.98)
- Pizza Surgelée Margarita (Similarity score: 27.45)
- Happy Yours Houmous A L’huile D’olive (Similarity score: 28.23)
- Buitoni, Fresh Fettuccine Pasta (Similarity score: 28.49)
- Sainsbury's Crispy Potato Slices (Similarity score: 29.93)
- Ambre Superiore Coquillettes (Similarity score: 31.11)
- Rowan Hill Bakery Plain Bagels (Similarity score: 31.75)
- Carrefour Pain De Campagne (Similarity score: 31.82)
- Baguette (Similarity score: 31.82)
- Vegetable Stew Blend (Similarity score: 32.13)
- Angomar Brandada De Bacalao (Similarity score: 32.44)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Sunflower Seed
- Whole
- Whole Wheat Flour
- Water
- Cracked Wheat
- Cane Sugar
- Rain And Seeds Mix
- Brown Flax Seeds
- Brown Sesame Seeds
- Flax Seed Meal
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)