ambre superiore Coquillettes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 10.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.8g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baguette (Similarity score: 5.05)
- Carrefour Pain De Campagne (Similarity score: 5.05)
- Sac Yufka (Similarity score: 7.87)
- Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 11.13)
- Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 11.13)
- Angomar Brandada De Bacalao (Similarity score: 13.01)
- Happy Yours Houmous A L’huile D’olive (Similarity score: 14.60)
- Parallèles Filet De Maquereaux Huile De Colza Et Graines De Moutarde (Similarity score: 18.66)
- Wood Roasted Salmon (Similarity score: 19.43)
- Deviled Eggs, Classic Mustard (Similarity score: 19.81)
- Deviled Eggs (Similarity score: 19.81)
- Cora Grand Ravioli Tomate Mozzarella (Similarity score: 21.53)
- New York Bakery Co Soft Seeded Bagel Thins (Similarity score: 23.91)
- Gillet Contres Lentilles Vertes Du Val De Loire (Similarity score: 24.89)
- Filettoni Di Tonno All'olio Di Oliva (Similarity score: 25.27)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)