Original Foods Maple Toffees
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1260kj (302 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1260kj (302 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 49.92503748125937% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.9% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 186mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 186mg |
| Sugars | 43.3g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Florida Style Key Lime Pie, Florida Style Key Lime (Similarity score: 22.48)
- Organic Dip (Similarity score: 23.25)
- Cookies’n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 26.10)
- Really Creamy Gelato Sandwiches (Similarity score: 29.25)
- Marzetti Light Old Fashioned Caramel Dip!, Light, Old Fashioned (Similarity score: 29.75)
- Greek Yogurt Cheesecake (Similarity score: 30.64)
- Exquisa Feiner Käsekuchen Snack (Similarity score: 31.59)
- Uncle Harry's Inc Ice Cream Cake (Similarity score: 31.67)
- Gorillas Cake Batter (Similarity score: 31.68)
- Gelatelli,lidl Keksis Päärynä (Similarity score: 32.39)
- Fortwenger Pavé À L’ancienne (Similarity score: 32.59)
- Ice Cream Cookies (Similarity score: 32.74)
- Simpson's Syrup Sponge (Similarity score: 33.35)
- Lattice Top Cherry Pie (Similarity score: 33.77)
- Tgi Fridays, Captivated Foods Llc Chocolate Ganache Latte Cake Dessert For Two, Chocolate (Similarity score: 34.27)
Ingredients List
- Sucre
- Sirop De Mais
- Eau
- Huile De Palme Et De Canola
- Substances Laitières Modifiées
- Arôme Naturel Et Artificiel
- Sel
- Peut Contenir Du Soja
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)