Organic dip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marzetti Light Old Fashioned Caramel Dip!, Light, Old Fashioned (Similarity score: 16.92)
- Auchan Nappage Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 21.27)
- Original Foods Maple Toffees (Similarity score: 23.25)
- Apidis Dijon Pain D’épice (Similarity score: 28.51)
- Chocolate S'mores Dip, Gourmet Dip (Similarity score: 28.85)
- Really Creamy Gelato Sandwiches (Similarity score: 31.69)
- Gorillas Cake Batter (Similarity score: 31.96)
- Gelatelli,lidl Keksis Päärynä (Similarity score: 34.73)
- Exquisa Feiner Käsekuchen Snack (Similarity score: 34.77)
- Fortwenger Pavé À L’ancienne (Similarity score: 35.41)
- Florida Style Key Lime Pie, Florida Style Key Lime (Similarity score: 36.07)
- Dark Chocolate & Sea Salt Dip (Similarity score: 36.76)
- Les Maitres Confiseurs Pain D'epices Gingembre (Similarity score: 37.43)
- Les Maitres Confiseurs Pain D'épices Gingembre (Similarity score: 37.43)
- Tropezienne (Similarity score: 40.65)
Ingredients List
- Tapioca Syrup
- Vitamin E
- To Preserve Freshness
- Cane Sugar
- Skimmed Milk
- Heavy Cream
- Flavouring
- Salt
- E440a
- Soya Lecithin
- Sodium Citrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)