Otantic Crème glacée chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 857kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 857kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.47g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.47g |
| Saturated Fat | 7.07g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 61.90893169877408% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.9% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 8 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 4.91g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Valmiera, Food Union 20% Skābais Krējums (Similarity score: 12.37)
- Limbažu Piens, Food Union 20% Skābais Krējums (Similarity score: 12.37)
- Gut & Günstig Sprühsahne Leicht (Similarity score: 12.55)
- El Capricho De Sacramenta Yogur Artesano Chocolate Blanco (Similarity score: 14.52)
- Amo Essere Panna Da Cucina Uht Senza Lattosio (Similarity score: 14.72)
- Granarolo Panna Da Cucina (Similarity score: 14.72)
- Granarolo Panna Granarolo (Similarity score: 14.72)
- Panna Da Cucina U H T (Similarity score: 14.72)
- Granarolo Panna Da Cucina (Similarity score: 14.72)
- Windfrisch Schmand (Similarity score: 14.74)
- Schwälbchen Saure Sahne (Similarity score: 14.79)
- Mu (Similarity score: 14.87)
- La Serenisima Crema Ideal Para Cocinar (Similarity score: 15.11)
- President Pavlaka Za Kuvanje (Similarity score: 15.31)
- Pingo Doce Nata Light (Similarity score: 15.38)
Ingredients List
- Carob Seed Flour
- Guar Flour
- E407
- Salt
- Cream
- Sugar
- Chocolate
- Dextrose
- Skimmed Milk
- Cocoa Powder
- Invert Sugar
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)