Otter paws vanilla premium classic ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 943kj (226 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 943kj (226 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.9411764705882g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 7.843137254902g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 78.43137254902mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 78.4mg |
| Sugars | 20.588235294118g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Anderson Premium Ice Cream (Similarity score: 5.51)
- Ice Cream Wawa (Similarity score: 6.53)
- Real Premium Coffee & Donuts Ice Cream, Coffee & Donuts (Similarity score: 9.25)
- Pumpkin Pie Flavored Ice Cream (Similarity score: 9.45)
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Chocolate Stout (Similarity score: 9.82)
- Food Lion Ice Cream (Similarity score: 11.44)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 11.44)
- Blue Bunny Ice Cream (Similarity score: 11.44)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 11.98)
- Green's Ice Cream (Similarity score: 12.22)
- Ice Cream (Similarity score: 12.42)
- Publix Premium Chocolate Almond Classic Ice Cream (Similarity score: 12.54)
- Dean Foods Company Stroh's, Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 12.69)
- Weis Markets Inc Ice Cream (Similarity score: 12.98)
- Turkey Hill Dairy Ice Cream (Similarity score: 13.25)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- E150
- Sugar
- Cocoa Coated Pecans
- Corn Syrup
- Vanilla Extract
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)