Perry's Ice Cream Company Inc. Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Chocolate Stout
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.82g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.82g |
| Saturated Fat | 7.04g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.46672582076309% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 23.94g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 5.62)
- Dulce De Leche Classic Rich Caramel Ice Cream (Similarity score: 7.41)
- Otter Paws Vanilla Premium Classic Ice Cream (Similarity score: 9.82)
- Carrefour Chocolat Noir Avec Copeaux (Similarity score: 10.46)
- Carrefour Helado Chocolate Negro Con Virutas (Similarity score: 10.46)
- Pumpkin Pie Flavored Ice Cream (Similarity score: 11.13)
- Party Cups Ice Cream (Similarity score: 11.59)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Ciao Bella, Gelato, Brown Sugar Caramel (Similarity score: 11.76)
- Anderson Premium Ice Cream (Similarity score: 12.10)
- Dean Foods Company Stroh's, Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 12.31)
- Collection Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 12.41)
- Ice Cream Wawa (Similarity score: 12.58)
- Bridgeman's Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 12.83)
- French Vanilla Flavored Old Fashioned Ice Cream (Similarity score: 12.85)
- Deluxe Bombón Avellana (Similarity score: 13.11)
Ingredients List
- Milk
- Milkfat
- Whey
- Stout Flavor
- Egg Yolk
- E471
- E466
- E412
- E407
- Dextrose
- Cream
- Corn Syrup
- Liquid Sugar
- Chocolate Stout Swirl
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Chocolate Malt Base
- Fudge Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)