Oululainen Jälkiuuniviipaleet Täysjyväruisleipä
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 13 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 13 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 8.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.9g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -4 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bakehuset Reale Grove Pølsebrød (Similarity score: 16.45)
- Leclerc Beignet Pomme (Similarity score: 16.68)
- Carrefour Veggie,carrefour Nuggets Blé, Oignons (Similarity score: 20.38)
- Asia Traiteur 8 Nems Poulet Au Gingembre (Similarity score: 20.47)
- 10 Beignets (Similarity score: 23.18)
- Rillettes De Rascasse (Similarity score: 24.56)
- Rillette De Rascasse (Similarity score: 24.56)
- Viva La Mamma, Beretta, Piatti Freschi Italia Viva La Mamma (Similarity score: 24.63)
- Asda 4 Plain Nans (Similarity score: 25.19)
- Organic Bakery Inc Rench Country Boule (Similarity score: 25.34)
- Artizo Artizo, Energize Bread, Ancient Grains & Chia (Similarity score: 25.55)
- Ronde Des Mers,marque Repère Rillettes De Thon (Similarity score: 27.15)
- Beignet (Similarity score: 27.33)
- Hacendado Patatas Con Allioli (Similarity score: 27.43)
- Beignets (Similarity score: 27.64)
Ingredients List
- Wholemeal Rye Flour
- Water
- Dark Wheat Flour
- Rye Bran
- Yeast
- Iodised Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)