Carrefour Veggie,Carrefour Nuggets Blé, oignons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1178kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1178kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.2 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 0 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rillettes De Rascasse (Similarity score: 10.94)
- Rillette De Rascasse (Similarity score: 10.94)
- Ronde Des Mers,marque Repère Rillettes De Thon (Similarity score: 16.97)
- Bakehuset Reale Grove Pølsebrød (Similarity score: 16.98)
- 10 Beignets (Similarity score: 17.91)
- Viva La Mamma, Beretta, Piatti Freschi Italia Viva La Mamma (Similarity score: 18.27)
- Organic Bakery Inc Rench Country Boule (Similarity score: 18.47)
- Asia Traiteur 8 Nems Poulet Au Gingembre (Similarity score: 18.82)
- Campos Atun Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 19.58)
- Oululainen Jälkiuuniviipaleet Täysjyväruisleipä (Similarity score: 20.38)
- Findus Calmars À La Romaine (Similarity score: 21.79)
- Athena Sardine All'olio Vegetale (Similarity score: 22.23)
- Beignet (Similarity score: 22.37)
- Hacendado Patatas Con Allioli (Similarity score: 22.85)
- Natursoy Veggieburger (Similarity score: 23.14)
Ingredients List
- Rehydrated Wheat Protein
- Salt
- Psyllium
- Frying Oil
- Bread Crumbs
- Water
- Wheat Flour
- Pre Fried Onions
- Colza Oil
- Natural Flavouring
- Wheat Fiber
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)