Pappardelle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1280kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1280kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 11.76g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.76g |
| Saturated Fat | 0.59g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.068027210884352% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.1% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -4 |
| Sodium | 29mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Linguine (Similarity score: 0.00)
- Fettuccine (Similarity score: 7.37)
- Maffei Maritati Con Grano Arso (Similarity score: 12.22)
- Mémé Hélène Sfoglia Per Lasagne (Similarity score: 16.32)
- Farine De Pois Chiche (Similarity score: 16.64)
- Mémé Hélène Tagliolini (Similarity score: 17.56)
- Saveur Des Alpes Crozets Aux Oeufs (Similarity score: 17.94)
- Regal Sfoglia Sottile (Similarity score: 18.15)
- Regal Chitarra (Similarity score: 18.15)
- Regal Tagliatelle (Similarity score: 18.15)
- Orecchiette Con Grano Arso (Similarity score: 19.10)
- Pam & Panorama Tagliatelle (Similarity score: 19.71)
- Lustucru Tagliatelles Fraiches (Similarity score: 19.78)
- La Pasta Artigianale,pietro Castelli Farfalle Zebra (Similarity score: 22.67)
- Santiveri Bio Semillas De Soja Verde Ecológicas (Similarity score: 22.88)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Egg
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)