Pascoli Italiani Mozzarella di Bufala Campana DOP
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 11 |
| Sodium | 300mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 300mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pascoli Italiani Mozzarella Di Latte Di Bufala (Similarity score: 0.00)
- Dunnes Stores Goat's Cheese (Similarity score: 17.55)
- Plateau Apéro Minis Cheese Burgers (Similarity score: 24.56)
- U Bio,u Fromage Aop Mozzarella Di Bufala Campana Biologique 27% De Mg (Similarity score: 24.85)
- Focaccia X12 (Similarity score: 25.42)
- Snack Break (Similarity score: 25.74)
- Bouchées À La Reine (Similarity score: 28.04)
- Mirch Masala 10 Aloo Puri (Similarity score: 28.17)
- Buf Creamery Buf Creamery, Burrata Mozzarella With Mozzarella And Cream Filling (Similarity score: 28.29)
- Feta (Similarity score: 28.73)
- La Marchesa Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 28.74)
- La Marchesa Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 28.74)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 28.74)
- La Marchesa Mozarella (Similarity score: 28.74)
- La Marchesa Mozzarella Saporì Di Latte Di Bufala (Similarity score: 28.74)