Pasquier Tarte aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 910kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 910kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.8g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 69.23076923076924% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 8.29)
- Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 8.29)
- Creamies Reduced Fat Ice Cream Bar (Similarity score: 11.00)
- Creamies Premium Ice Cream Bar (Similarity score: 11.93)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 12.50)
- Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 12.56)
- Creamies Reduced Fat Ice Cream Bar (Similarity score: 12.80)
- Homemade Vanilla Flavored Ice Cream, Homemade Vanilla (Similarity score: 13.07)
- Wells' Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 13.74)
- 365 Everyday Value Bananas Foster Ice Cream, Bananas Foster (Similarity score: 13.87)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 14.05)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.09)
- Ice Cream , Star Tracks (Similarity score: 14.58)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 14.68)
- 365 Everyday Value Cinnamon Graham Cracker Ice Cream, Cinnamon Graham Cracker (Similarity score: 15.33)