Pastai, Pastai in Brianza Taglioni à la farine de sarrasin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 32% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -1 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- All Day Brownie (Similarity score: 18.83)
- Tortellini With Meat Filling (Similarity score: 24.75)
- Bio Village,marque Repère Crêpes De Froment Bio X 4 (Similarity score: 25.27)
- Cedar Bay Made Easy Salmon (Similarity score: 26.47)
- Raviolis Aux Crevettes Surgelés (Similarity score: 28.85)
- Ravioli Aux Crevettes (Similarity score: 28.85)
- Hoa Nam Raviolis Crevettes (Similarity score: 28.85)
- Hoa Nam Raviolis Aux Crevettes (Similarity score: 29.48)
- Les Demoiselles De Provence Spaghettis Aux Oeufs Frais (Similarity score: 29.49)
- Lanza,les Demoiselles De Provence Pates Fraiches (Similarity score: 29.49)
- Fettuccinis Aux Œufs Frais (Similarity score: 29.49)
- Les Demoiselles De Provence Tagliatelles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 29.49)
- Nixe Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 30.18)
- Ahold Atlantic Salmon With Lemon Dill Butter (Similarity score: 30.30)
- Baguette De Céréales (Similarity score: 30.33)