Pastas Roma
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Enriched Macaroni Product (Similarity score: 1.41)
- Reggano Spaghetti (Similarity score: 1.58)
- Barilla Enriched Macaroni Product, Thin Spaghetti Pasta (Similarity score: 2.24)
- Pasta Di Gragnano Faella (Similarity score: 2.65)
- Priano Pipe Rigate Authentic Italian Bronze Cut Pasta (Similarity score: 3.33)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Ip Lp Linguine (Similarity score: 3.48)
- Pasta Bossolasco Pasta Di Semola (Similarity score: 4.47)
- Riviana Foods Inc , Riceselect Original Pearl Couscous (Similarity score: 4.47)
- Spaghetti Durum Wheat Pasta (Similarity score: 4.69)
- Farfalle (Similarity score: 4.69)
- La Campera Masa Para Tamales (Similarity score: 4.71)
- Ancient Harvest Organic Gluten Free Elbows Pasta (Similarity score: 5.39)
- Livegfree Organic Brown Rice & Quinoa Fusilli (Similarity score: 5.48)
- Fresubin Fresubin (Similarity score: 5.88)
- Président,fraidoux Fraidoux (Similarity score: 6.16)
Ingredients List
- Ingredients
- E375
- Iron
- Thiamine Riboflavin And Folic Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)