Pasteis de natas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 65.99999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Butterscotch Vanilla (Similarity score: 11.67)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.63)
- Bonta Divina Bonta' Saint Honoré (Similarity score: 13.70)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 13.71)
- Baskin Robbins Vanilla Flavored Ice Cream With Cookie Dough Chunks & Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 14.42)
- Georpa Eclairs Pomme D'amour (Similarity score: 15.19)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 15.20)
- Carrefour Profiteroles (Similarity score: 15.49)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 15.86)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 15.86)
- Pastel De Nata (Similarity score: 15.86)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 15.86)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 15.86)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 15.86)
- Pastel De Nata (Similarity score: 15.86)