Bassetts Bassetts, ice cream, butterscotch vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 63.610916724982516% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 22.08g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 6.18)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 6.18)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Original Collection (Similarity score: 6.18)
- Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 6.48)
- Baskin Robbins Vanilla Flavored Ice Cream With Cookie Dough Chunks & Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 8.88)
- Georpa Eclairs Pomme D'amour (Similarity score: 11.01)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 11.67)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Caramel Salé & Amandes Caramélisées 4x90ml (Similarity score: 11.77)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 12.67)
- Giant Eagle Market District Ice Cream, Sea Salt Caramel, Toffee Crunch (Similarity score: 12.90)
- Caramel Ice Cream With Chocolate Covered Toffee Pieces & Sea Salt Caramel Swirl (Similarity score: 12.90)
- Häagen Dazs,general Mills Strawberry Cheesecake (Similarity score: 12.95)
- Häagen Dazs Strwaberry Cheesecake (Similarity score: 13.02)
- Prairie Farms Strawberry Shortcake Ice Cream (Similarity score: 13.04)
- Carrefour Profiteroles (Similarity score: 13.83)
Ingredients List
- Cream
- E407
- Soya Lecithin
- Vanilla
- Vanilla Pod
- Milk
- Milk
- Sugar
- Butterscotch Sauce
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Guar Fum
- E415
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)