Pastoret Crema de chocolate con avellanas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 799kj (191 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 799kj (191 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 37.931034482758626% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.9% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 6 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 17.2g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Netto 4 Rochers Lait (Similarity score: 16.55)
- Glace Aux Amandes (Similarity score: 20.79)
- Jampi Crème Glacée (Similarity score: 21.65)
- Italiamo Gelato Al Pistachio (Similarity score: 21.76)
- So Delicious Dairy Free, Turtle Mountain Llc So Delicious, Dairy Free, Soy Milk Non Dairy Frozen Dessert, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 21.80)
- Fazer Yosa Frozen Oats Tyrni (Similarity score: 23.41)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 23.51)
- Leader Price Mousse Au Chocolat (Similarity score: 23.51)
- Fazer Kaurajäätelö Tyrni (Similarity score: 24.32)
- Acorn Foods Company Almetta, Almond Milk Mousse, Strawberry (Similarity score: 24.53)
- Fazer Yosa Frozen Oats Vadelma (Similarity score: 24.85)
- Fazer Frozen Oats Rasberry (Similarity score: 24.85)
- Les Ateliers De La Veggisserie Glace Chocolat Sauce Chocolat (Similarity score: 24.90)
- Les Ateliers De La Veggisserie Glace Chocolat Sauce Chocolat (Similarity score: 24.90)
- Nomadic Yogurt & Oats Crunchy Clusters Chocolate (Similarity score: 25.82)