Mousse au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 799kj (191 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 799kj (191 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 4.8g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 52.17391304347826% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.2% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 7 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 16.5g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Mousse Au Chocolat (Similarity score: 0.00)
- Fazer Frozen Oats Rasberry (Similarity score: 12.80)
- Fazer Yosa Frozen Oats Vadelma (Similarity score: 12.80)
- Netto 4 Rochers Lait (Similarity score: 13.12)
- Alsa, Unilever Panna Cotta (Similarity score: 13.33)
- Fazer Kaurajäätelö Tyrni (Similarity score: 13.35)
- Fazer Yosa Frozen Oats Tyrni (Similarity score: 13.52)
- Glace De La Ferme Glace Rhum Raisin (Similarity score: 14.17)
- Premium Peach Classic Ice Cream (Similarity score: 14.83)
- L Angelys Glace Vanille (Similarity score: 15.49)
- Morrisons Vanilla Custard (Similarity score: 16.84)
- La Belle Aude Crème Glacée À La Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 17.35)
- Nestlé,la Laitière La Laitière Lait D'amande Pépites Façon Calisson (Similarity score: 17.42)
- Promis Juré Glace Vanille (Similarity score: 18.00)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Nougat De Montélimar Chabert & Guillot (Similarity score: 18.39)