Paté de finas hierbas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 16.52173913043478% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.5% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 4 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 12.61)
- Chicken Salad (Similarity score: 14.12)
- White Meat Chicken Salad (Similarity score: 14.12)
- Bernard Matthews Unicorns (Similarity score: 15.17)
- Grissini (Similarity score: 17.15)
- Lustucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 18.56)
- Looman Salades Ei Bieslook Salade (Similarity score: 19.44)
- Sainsbury's Classic Houmous (Similarity score: 19.59)
- Beignets (Similarity score: 19.82)
- Lustucru,lustucru Selection Lustucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 19.96)
- 4 Garlic&herbs Chicken Kievs (Similarity score: 20.22)
- La Vieira Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 20.62)
- Sardinillas (Similarity score: 20.62)
- La Vieira Sardinas En Aceite De Oliva (sardinillas) (Similarity score: 20.62)
- Astor Atún En Aceite De Girasol (Similarity score: 20.88)