Looman Salades Ei-Bieslook Salade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1170kj (280 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1170.0kj (280 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.9g |
| Saturated Fat | 3.7g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 14.068441064638785% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.1% |
| Saturated Fat Value | 3.7g |
| Score | 4 |
| Sodium | 240.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240.0mg |
| Sugars | 1.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dulcesol Maxi Burguer 15 Cereales Y Semillas (Similarity score: 10.36)
- Aldi,roosters Breaded Poppin' Chicken (Similarity score: 10.38)
- Lay's Chips (Similarity score: 10.52)
- Marks & Spencer Bases Pizza (Similarity score: 12.34)
- Ederki Calamars A La Basquaise (Similarity score: 14.60)
- Sarl Panda Campagnie Alimentaire Gourmet De Blé (Similarity score: 15.86)
- U Beignet A L'abricot (Similarity score: 16.83)
- Bernard Matthews Unicorns (Similarity score: 17.08)
- 365 Filets De Maquereaux À L'huile De Tournesol (Similarity score: 18.79)
- Paté De Finas Hierbas (Similarity score: 19.44)
- Tradipan Pan De Arándanos (Similarity score: 20.04)
- Chicken Salad (Similarity score: 20.06)
- White Meat Chicken Salad (Similarity score: 20.06)
- Sainsbury's Classic Houmous (Similarity score: 20.08)
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 21.07)