Patisserie De L'artigault Tourteau fromagé artisanal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 12.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.1g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.545454545454554% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 17.3g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kroger Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.85)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.59)
- Pet Birthday Cake Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.59)
- Mini Tropezienne Nature (Similarity score: 20.19)
- Panettone Al Cioccolato (Similarity score: 20.91)
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Caramel & Chocolaty Wafers Sandwiches (Similarity score: 21.66)
- Safeway Inc Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Chocolaty Cookie Pieces & Chocolaty Wafers Sandwiches, Cookies 'n Cream (Similarity score: 21.93)
- Leclerc Mini Tropezienne (Similarity score: 22.44)
- Mini Tropézienne (Similarity score: 22.44)
- Mini Tropeziennes (Similarity score: 22.44)
- Casino Mini Tropezienne (Similarity score: 22.44)
- 6 Mini Tropeziennes Nature (Similarity score: 22.44)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.07)
- Ice Cream Sandwiches With Vanilla Flavored Ice Cream, Chocolate Chips & Chocolate Wafers (Similarity score: 23.07)
- Mini Tropéziennes (Similarity score: 23.35)
Ingredients List
- Soft White Cheese
- Flour
- Butter
- Sugar
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)