Panettone al cioccolato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 64.16666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 21.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Sandwiches With Vanilla Flavored Ice Cream, Chocolate Chips & Chocolate Wafers (Similarity score: 6.12)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 6.12)
- Kroger Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 6.19)
- Mini Tropezienne Nature (Similarity score: 14.44)
- Häagen Dazs Salted Caramel Beurre Salé (Similarity score: 14.95)
- Häagen Dazs Salted Caramel (Similarity score: 14.95)
- Neapolitan Ice Cream Cake (Similarity score: 15.76)
- Safeway Inc Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Chocolaty Cookie Pieces & Chocolaty Wafers Sandwiches, Cookies 'n Cream (Similarity score: 16.18)
- Panettone Classico (Similarity score: 17.43)
- Bauli Bauli Il Panettone Classico (Similarity score: 17.83)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.87)
- Pet Birthday Cake Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.87)
- Häagen Dazs Glaces Caramel (Similarity score: 17.95)
- Mini Raspberry Cake (Similarity score: 17.99)
- Valsoia (Similarity score: 18.86)