Patrimoine gourmand Confiture de lait
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.846153846153854% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.8% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 25.2g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Normande (Similarity score: 7.39)
- Carrefour Mousse Au Chocolat (Similarity score: 10.80)
- Dia Helado Chocolate Blanco White (Similarity score: 13.04)
- Delizza Incorporated Belgian Mini Chocolate Dipped Cream Puffs (Similarity score: 13.41)
- Coop,eskigel Cono Alla Panna (Similarity score: 14.03)
- Lemon Cheesecake (Similarity score: 14.09)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 14.12)
- Frisco Extreme Mini New (Similarity score: 14.34)
- Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 14.93)
- Eskigel 6 Mini Biscotti (Similarity score: 15.29)
- 6 Eclairs Au Café (Similarity score: 15.35)
- Selex Minibiscotti Ripieni Di Gelato Assortiti (Similarity score: 15.67)
- Klondike, Unilever Snack Size Bars (Similarity score: 16.56)
- Twix Twix Inspiration Speculoos (Similarity score: 16.76)
- Vanilla Flavored Ice Cream Dipped In A Chocolate Flavored Coating With Peanuts Sundae Cones (Similarity score: 17.36)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)