Paturages Crème brûlée
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 16 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Cream Bars (Similarity score: 10.31)
- French Desserts, Creme Brulee (Similarity score: 11.64)
- Magnum (Similarity score: 14.40)
- Toblerone Ice Cream (Similarity score: 14.71)
- Pur Natur Panna Cotta (Similarity score: 14.97)
- Hazelnut Freeze (Similarity score: 15.06)
- Pur Natur Crème Glacée Vanille (Similarity score: 15.07)
- Président Professionnel,président Appareil À Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 15.18)
- Magnum Helado De Vainilla Mini Con Almendras Magnum (Similarity score: 17.82)
- Coffee Chip Incredible Organic Ice Cream, Coffee Chip (Similarity score: 18.61)
- Magnum Magnum Pistache (Similarity score: 19.32)
- Fromage De Chèvre Frais Au Miel (Similarity score: 19.71)
- Beillevaire Creme Cafe (Similarity score: 19.77)
- Lopez Island Creamery Mint Chip (Similarity score: 20.22)
- Toupargel 2 Panna Cotta Sauce Aux Fruits Rouges (Similarity score: 20.48)
Ingredients List
- Fresh Cream
- Fresh Egg
- Sugar
- E1404
- Milk Proteins
- Lactose
- Filling
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)