Pavés de saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 19.333333333333332% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.3% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | -1 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Bio Pavés De Saumon Bio (Similarity score: 0.00)
- Casino Bio,casino Pavé De Saumon (Similarity score: 5.66)
- Fischerstolz Lidl Lachsfilet, Norwegisch Fisch (Similarity score: 7.08)
- Carrefour Zalmpave Pave Saumon (Similarity score: 7.26)
- Filet De Saumon (Similarity score: 7.30)
- Sea Gold Norwegisches Lachsfilets (Similarity score: 7.93)
- Thiriet Pavés De Saumon Atlantique Avec Peau (Similarity score: 8.13)
- Costa Lachsfilets (Similarity score: 8.92)
- Pavé De Saumon Bio Avec Peau Et Sans Arêtes (Similarity score: 9.14)
- En Cuisine,promocash Pavés De Saumon Atlantique Sans Peau (Similarity score: 9.63)
- Costa Filets De Saumon (Similarity score: 9.85)
- Lidl Norwegische Lachsfilet Mit Haut (Similarity score: 10.37)
- Fischerstolz Norwegisches Lachsfilet (Similarity score: 11.20)
- Migros,m Budget Viande Hachée Mélangée (Similarity score: 11.32)
- Oceansea 2 Lachs Filetportionen (Similarity score: 11.49)