Pepperidge farm pastry peach
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1268kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1268kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.49g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.49g |
| Saturated Fat | 7.87g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 53.867214236824104% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 258mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 258mg |
| Sugars | 15.73g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chausson Au Pommes (Similarity score: 22.41)
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 22.41)
- Racine Danish Kringles Kringle (Similarity score: 23.01)
- Original Fruit Trio Danish With A Rich Fruit Filling (Similarity score: 23.69)
- Fresh & Easy Apple Blossoms (Similarity score: 24.23)
- Paczki Jelly Filled (Similarity score: 24.58)
- Peanut Butter Cheesecakes, Peanut Butter (Similarity score: 24.80)
- Chaussons Pommes X4 (Similarity score: 24.88)
- Chausson Pomme (Similarity score: 25.51)
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 25.51)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 25.51)
- King's Hawaiian, King's Hawaiian Bakery West Hawaiian Sweet Hamburger Buns (Similarity score: 25.81)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 26.04)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 26.04)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 26.04)
Ingredients List
- Made From
- E330
- E471
- Soya Lecithin
- Turmeric And Annatto Extracts For Color
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Sugar
- Vegetable Oil
- Modified Corn Starch
- Contains 2 Percent And Less Of
- Apple
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)