Peppermint ice cream; fudge revel; peppermint candies; dark chocolate curls; candy bunnies, candy canes 'n fudge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.4699999999999998g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.47g |
| Saturated Fat | 7.51g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 64.96539792387543% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 18 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 37.57g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookie Dough Life Cookie Dough Batter Ice Cream With Gobs Of Cookie Dough & Chocolate Chips (Similarity score: 18.51)
- Ben & Jerry's,unilever Americone Dream (Similarity score: 18.87)
- Torta Gelato Saint Honorè (Similarity score: 19.26)
- Crème D'or,migros Schwarzwälder (Similarity score: 19.90)
- Ben & Jerry's Glace Pot Bob Marley's One Love™ 500ml (Similarity score: 20.99)
- Häagen Dazs Ice Cream Vanilla Caramel Brownie (Similarity score: 22.00)
- Mars Mars Parfum Praliné Enrobage Croustillant (Similarity score: 22.10)
- Häagen Dazs Nieve Dulce De Leche Häagen Dazs (Similarity score: 22.45)
- Häagen Dazs Vanille Caramel Brownie (Similarity score: 22.70)
- Häagen Dazs Vanilla Caramel Brownie (Similarity score: 22.70)
- Häagen Dazs Glace Haagen Dazs Vanille Caramel Brownie (Similarity score: 22.70)
- Profiteroles Caramel (Similarity score: 22.84)
- Oberweis Dairy Ice Cream (Similarity score: 22.85)
- Gelato Layers Mint Fudge Cookie (Similarity score: 22.90)
- Archipel Cônes Caramel Beurre Salé (Similarity score: 23.65)
Ingredients List
- Milk
- Peppermint Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Natural Flavouring
- Vanilla Extract
- Palm Oil
- E422
- Coconut Oil
- Milkfat
- Palm Kernel Oil
- Soya Lecithin
- Sugar
- Salt
- E440a
- E339ii
- Water
- Artificial Flavouring
- Propylene Glycol Monoesters
- E471
- E412
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Cellulose Gel
- E466
- E129
- E129
- E102
- E133
- E102
- E133
- Cream
- Dextrose
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Contains 2% And Less Of Unsweetened Chocolate
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)