Peppermint stick candies ice cream, peppermint stick
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.48g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.48g |
| Saturated Fat | 6.72g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.30622009569377% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 23.88g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Velvet Ice Cream (Similarity score: 3.06)
- Creme De La Creme Creme De La Creme Caramel Fudge (Similarity score: 3.11)
- Western Family, Western Family Foods Inc Western Family, Premium Creamery Select Ice Cream, Black Cherry (Similarity score: 3.59)
- Velvet Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 4.16)
- Lunds & Byerlys Artisan Gelato (Similarity score: 5.50)
- Vanilla Ice Cream With Sweet Black Cherries (Similarity score: 5.62)
- Thiriet Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 6.39)
- Picard Glace Pain D'epices (Similarity score: 6.57)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 6.97)
- Ice Cream (Similarity score: 7.40)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.51)
- 12 Petits Pots Crème Glacée Vanille " (Similarity score: 7.75)
- Sammontana Barattolino Sammontana Gelato Alla Crema (Similarity score: 7.77)
- Ice Cream (Similarity score: 8.13)
- French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 8.47)
Ingredients List
- Milk
- E410
- E466
- Cellulose Gel
- E407
- E133
- E129
- Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Peppermint Candy
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Natural Peppermint Flavor
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)