French vanilla ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 876kj (210 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 876kj (210 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.49g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.49g |
| Saturated Fat | 6.98g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 64.96mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 23.26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 3.95)
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Birthday Party (Similarity score: 4.84)
- Ice Cream (Similarity score: 4.89)
- Velvet Ice Cream (Similarity score: 7.61)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.87)
- Creme De La Creme Creme De La Creme Caramel Fudge (Similarity score: 8.17)
- Sammontana Barattolino Sammontana Gelato Alla Crema (Similarity score: 8.36)
- Picard Glace Pain D'epices (Similarity score: 8.38)
- Peppermint Stick Candies Ice Cream, Peppermint Stick (Similarity score: 8.47)
- Vanilla Ice Cream With Sweet Black Cherries (Similarity score: 8.52)
- Gelato (Similarity score: 8.60)
- Spar Spar Premium Crème Brúlée (Similarity score: 8.64)
- Western Family, Western Family Foods Inc Western Family, Premium Creamery Select Ice Cream, Black Cherry (Similarity score: 8.67)
- Ice Cream (Similarity score: 9.26)
- Lunds & Byerlys Artisan Gelato (Similarity score: 9.73)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E160b
- Natural Flavouring
- Cream
- Sugar
- Egg Yolk
- Whey
- Tapioca Starch
- E440a
- E412
- Ground Vanilla Beans
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)