Perello Canelons de bacallà Perello
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1053kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1053kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.98g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.98g |
| Saturated Fat | 12.62g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.4564315352697% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.5% |
| Saturated Fat Value | 12.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 212.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rewe Burrata (Similarity score: 10.30)
- Sainsbury's Full Fat Soft Cheese (Similarity score: 13.31)
- Galbani Italian Burrata Cheese (Similarity score: 13.69)
- Primo Taglio Burrata Cheese (Similarity score: 17.55)
- Arla Färskost Eko (Similarity score: 18.55)
- Capra Fresh Goat Cheese (Similarity score: 18.89)
- Bio Village, Marque Repère Fromage À Tartiner Nature Bio 25% Mat Gr (Similarity score: 18.92)
- Hard Candies (Similarity score: 20.00)
- Werther's Original Sugar Free Hard Candies (Similarity score: 20.00)
- Storck Sugar Free Hard Candies (Similarity score: 20.00)
- Carrefour Bio Queso Para Untar Clásico Bio (Similarity score: 20.59)
- Primia, Percorsi Di Gusto Burrata (Similarity score: 22.27)
- Rewe Burrata (Similarity score: 22.27)
- Deliziosa Burrata (Similarity score: 22.27)
- Deliziosa Burrata (Similarity score: 22.27)
Ingredients List
- Garlic
- Milk
- Corn Flour
- Potato
- Salt
- Sunflower Oil
- Parmesan
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)