Pescado azul 2 rodajas de salmón
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 899kj (215 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 899kj (215 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.7g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15.923566878980894% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.9% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | -1 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 7.07)
- Suprema Salmon (Similarity score: 7.07)
- Lidl Rodaja De Salmón (Similarity score: 7.07)
- Coop Pavés De Saumon (Similarity score: 12.26)
- Pavé De Saumon Bio Avec Peau Et Sans Arêtes (Similarity score: 13.12)
- Ocean Sea Filet De Saumon (Similarity score: 14.10)
- Thiriet Pave De Saumon De L’atlantique (Similarity score: 14.27)
- Monoprix Bio,monoprix Pavés De Saumon Bio (Similarity score: 14.35)
- Lysekils Mackrillfile (Similarity score: 14.47)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 14.82)
- Fischerstolz Lidl Lachsfilet, Norwegisch Fisch (Similarity score: 16.09)
- Filet De Saumon (Similarity score: 16.22)
- Carrefour Zalmpave Pave Saumon (Similarity score: 16.22)
- All Natural+ Ground Bison (Similarity score: 16.44)
- All Natural Ground Bison (Similarity score: 16.44)