Thiriet Pave de saumon de l’atlantique
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 19.35483870967742% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.4% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monoprix Bio,monoprix Pavés De Saumon Bio (Similarity score: 1.42)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 2.35)
- Lysekils Mackrillfile (Similarity score: 7.15)
- Ocean Sea Filet De Saumon (Similarity score: 9.26)
- Costa Lachsfilets (Similarity score: 10.10)
- Coop Pavés De Saumon (Similarity score: 10.65)
- Pavés Saumon Bio (Similarity score: 11.36)
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 12.40)
- Lidl Rodaja De Salmón (Similarity score: 12.40)
- Suprema Salmon (Similarity score: 12.40)
- Filet De Poulet Jaune (Similarity score: 13.02)
- Pavé De Saumon Bio Avec Peau Et Sans Arêtes (Similarity score: 13.73)
- Pescado Azul 2 Rodajas De Salmón (Similarity score: 14.27)
- Sea Gold Norwegisches Lachsfilets (Similarity score: 14.98)
- Paves De Saumon (Similarity score: 15.87)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)