Pescanova Pescanova Pavés de saumon atlantique la barquette de 300 g
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.39999961853g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.4g |
| Saturated Fat | 3.2999999523163g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 20.12195139680188% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.1% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 60.000002384184mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Migros Filet De Saumon (Similarity score: 11.42)
- Migros Bio, Pelican, Migros Lachsfilet (Similarity score: 16.36)
- Delhaize Torpedo Shrimp (Similarity score: 18.15)
- Salmon (Similarity score: 20.05)
- Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 20.22)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 20.22)
- Culinea,lidl Cuisses De Poulet (Similarity score: 21.71)
- Eurosalmon Pavé De Truite (Similarity score: 21.72)
- Bunnies (Similarity score: 23.66)
- L’atelier Poissonnerie Coeur De Filet De Saumon (Similarity score: 25.14)
- Al Mazra'ah, Halal, Whole Frying Chicken (Similarity score: 25.56)
- Houmous De Thon Et Haricots Blancs Bio (Similarity score: 25.58)
- Monoprix Bio Pavés De Saumon (Similarity score: 25.59)
- Member's Mark Beef Patties (Similarity score: 26.01)
- Les Bons Moments Tartinable De Thon Blanc, Haricots Et Curry Bio (Similarity score: 26.27)