Eurosalmon Pavé de truite
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.8g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15.384615384615385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.4% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | -1 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L’atelier Poissonnerie Coeur De Filet De Saumon (Similarity score: 8.51)
- Pavés De Saumon (Similarity score: 13.04)
- Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 13.04)
- Argel Pavés De Saumon Bio (Similarity score: 13.31)
- Monoprix Pavés De Saumon Atlantique Bio, Avec Peau, Surgelés (Similarity score: 18.69)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 19.07)
- Flaky Texture Atlantic Salmon (Similarity score: 19.07)
- Delhaize Torpedo Shrimp (Similarity score: 19.10)
- Delical Délical Hp Hc Boisson (Similarity score: 19.81)
- Alta Nutrición Íntegra Proteína Barra Multigrano (Similarity score: 20.13)
- Eurosalmon,marine Harvest Pavé De Saumon (Similarity score: 20.82)
- Thiriet Pavés De Saumon Bio (Similarity score: 21.05)
- Sainsbury's Basics Sainsbury's Basics Chicken Portions (Similarity score: 21.45)
- Pescanova Pescanova Pavés De Saumon Atlantique La Barquette De 300 G (Similarity score: 21.72)
- Filet De Saumon Asc (Similarity score: 21.78)
Ingredients List
- Trout
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)