Philadelphia cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 910kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 910kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.1739130434783g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.17g |
| Saturated Fat | 3.2608695652174g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 23.07692307692264% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.1% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 9 |
| Sodium | 184.782608695648mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184.8mg |
| Sugars | 17.391304347826g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 5 Eclairs (Similarity score: 14.27)
- Satispie Llc 10" Egg Custard Pie (Similarity score: 25.66)
- Tablier Blanc,marque Repère Crêpes Sucrées X 8 (Similarity score: 26.56)
- Epi D'or,marque Repère Crêpes Sucrées Surgelées X 6 (Similarity score: 26.56)
- Salad (Similarity score: 28.39)
- Apple Caramel Nut Galette (Similarity score: 28.81)
- Crêpes Sucrées Saveur Vanille (Similarity score: 29.91)
- Le Cantonnais Banh Bao Au Porc Laqué (Similarity score: 31.55)
- 365 Everyday Value Beef Taquitos, Beef (Similarity score: 31.96)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Pizza Spinach (Similarity score: 32.60)
- Mayo Karry Salat (Similarity score: 32.65)
- Budget Let Remoulade (Similarity score: 33.38)
- Premium Vegan Gelato (Similarity score: 33.80)
- Reduced Fat Butter Pecan Ice Cream With Roasted Pecan Pieces (Similarity score: 34.94)
- Tenz Tenz Momos Mit Rindfleisch (Similarity score: 35.31)
Ingredients List
- Cheesecake Filling
- Cherry Topping
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)