Philadelphia Chocolate Cream Cheese Spread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 5.71g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.71g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 69.97900629811056% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 13 |
| Sodium | 243mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 243mg |
| Sugars | 25.71g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Layer Cake (Similarity score: 21.00)
- 8" Black Forest Whip Cream Cake (Similarity score: 21.89)
- Dunnes Stores Goat's Cheese Honey & Ginger (Similarity score: 23.29)
- S Rosen's Sweet Hawaiian Rolls (Similarity score: 23.48)
- Sicilian Pistachio Non Dairy Frozen Dessert, Sicilian Pistachio (Similarity score: 24.02)
- Mm's Chocolate Ice Cream Cookie Sandwiches (Similarity score: 25.31)
- Cookies & Cream Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Chocolate Cookie Crunch And Chocolate Wafers Sandwiches, Cookies & Cream (Similarity score: 26.34)
- Purple Cow Cookies & Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 26.34)
- Häagen Dazs Salted Caramel (Similarity score: 26.54)
- Tropéziennes (Similarity score: 27.07)
- Dci Cheese Company Inc Wild Blueberry Strawberry Goat Cheese (Similarity score: 27.30)
- Thiriet Mini Tropéziennes (Similarity score: 28.15)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 28.56)
- Salted Caramel Ice Cream Sandwiches With Caramel Ice Cream, Salted Caramel Ribbon & Chocolate Wafers (Similarity score: 28.73)
- Häagen Dazs Häagen Daazs Caramel Beurre Salé (Similarity score: 28.85)
Ingredients List
- Pasteurized Milk And Cream
- Soya Lecithin
- E200
- E410
- E412
- Retinyl Palmitate
- Lactic Ferments
- Sugar
- Skimmed Milk
- Chocolate Processed With Alkali
- Whey Protein
- Cocoa Processed With Alkali
- Salt
- E270
- Vanillin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)