Philadelphia, Mission Mission Protein Wraps Wholemeal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.1g |
| Saturated Fat | 15.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.86301369863016% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.9% |
| Saturated Fat Value | 15.3g |
| Score | 10 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 2.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Promasidor Le Berbère Mon Fromage (Similarity score: 21.37)
- Casa Azzurra Mozzarella Laktosefri (Similarity score: 21.92)
- Castelli Maxi Mozzarella Balls (Similarity score: 22.45)
- Ahold Macaroni And Cheese (Similarity score: 24.51)
- Ahold Macaroni And Cheese (Similarity score: 24.51)
- Carrefour Mozzarella (Similarity score: 26.33)
- Carrefour Mozzarella (Similarity score: 26.33)
- Belle France Mozzarella (Similarity score: 26.36)
- Noccioline Di Mozzarella (Similarity score: 27.16)
- Monteverdi Mozzarella (Similarity score: 28.67)
- เอเต้,ete,โบราณ,boran ปังโบราณ ข้าวเหนียวถั่วดำเผือก (Similarity score: 29.32)
- Chocolate Salted 'n Swirled Non Dairy Frozen Dessert, Chocolate Salted 'n Swirled (Similarity score: 29.94)
- Emmi Mozzarella Mini (Similarity score: 30.20)
- Ice Cream Cookies And Cream (Similarity score: 30.31)
- Caseficio Burrata In Foglia (Similarity score: 30.59)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Milk Solids
- Salt
- Vegetable Gum
- Starter Culture
- Solids
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)