Rich Products Corp. Candy bar creamy vanilla ice cream with chocolate sauce & nestle butterfinger candy pieces on a fudge topped chocolate cookie crust with whipped topping sundae premium ice cream cake, candy bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1264kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1264kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 9.38g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.33470507544583% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 18 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 27.08g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Unilever Italia Mkt Operations S R L Magnum Inferno (Similarity score: 14.33)
- Lemon Cheesecake Dorayaki (Similarity score: 14.71)
- Betty Bossi,coop Anke Cale (Similarity score: 14.74)
- Rewe Feine Welt Tiramisu Mit Spekulatiusbröseln (Similarity score: 16.91)
- Lemon Cake Roll With Creme Filling, Lemon Creme (Similarity score: 17.81)
- Milsani Milsani Profiteroles (Similarity score: 19.15)
- Klondike,unilever Choco Taco (Similarity score: 19.58)
- Friendly's Sundae Ice Cream Cone (Similarity score: 20.15)
- Mercadona Tarta De Leche Condensada Y Galleta Descatalogado (Similarity score: 21.15)
- Pingviini Puffet Vanilja (Similarity score: 21.29)
- Rich Products Corp Creamy Vanilla Ice Cream Loaded With Chunks Of Chocolate Sandwich Cookies, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, Topped With Whipped Topping, More Cookie Pieces & Chocolate Flavored Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Cookies & Cream (Similarity score: 21.63)
- Eclair Au Café (Similarity score: 21.88)
- Brothers Premium Vanilla Fudge Swirl Ice Cream (Similarity score: 22.04)
- Kroger Chocolate Creme Pie (Similarity score: 22.80)
- Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 22.97)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Palm Oil
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Cocoa
- Cocoa Alkali Processed
- Margarine
- Modified Corn Starch
- Hydrogenated Coconut Oil
- Soya Oil
- Colored With
- Whey
- Sugar
- Corn Flour
- E500ii
- Palm Kernel Oil
- Coconut Oil
- Natural Flavouring
- Salt
- Soya Lecithin
- E471
- E330
- Sodium Caseinate
- Cream
- Cocoa Paste
- To Preserve Freshness
- E407
- E410
- E435
- E475
- E466
- Artificial Flavouring
- Soy Protein Isolate
- Carbohydrate Gum
- Corn Syrup
- E412
- E415
- Wheat Flour
- Nestle Butterfinger Candy Pieces
- Condensed Skimmed Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)